Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam niedowagę? Jak przytyć?

Witam. Jestem 14-latką, mam około 1,60 m wzrostu i ważę 42 kg. Prowadzę dosyć aktywny tryb życia. Nie odchudzałam się nigdy. W mojej rodzinie nie ma raczej nadwagi. Jadam 3 lub dwa posiłki dziennie.
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam!

Według siatek centylowych, na których sprawdza się wskaźniki masy ciała i wzrostu u dzieci i młodzieży masz niedowagę. Powinnaś ważyć około 51kg - to jest odpowiednia masa ciała dla Twojego wzrostu i wieku. Postaraj się jeść więcej posiłków dziennie - powinno ich być 5. Dodaj do swojej diety owoce oraz soki owocowe, jajka, pestki, pieczywo pełnoziarniste lub razowe, kaszę, makarony razowe oraz ryż. Te produkty zawierają bardzo dużo cennych składników odżywczych, które pomogą Ci zachować zdrowie i ładną sylwetkę. Dodaj także do swojej diety oliwę z oliwek - zawiera ona cenne tłuszcze wspomagające rozwój i wzrost. Nie rezygnuj z posiłków i staraj się jeść zawsze wtedy, gdy jesteś głodna.

Dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy