Czy mam powtórzyć badanie pod kątem polipa zatoki?

Dzień dobry! 1,5 roku temu miałam wykonywane MR głowy. W opisie zostało m.in. napisane o polipie - "W zachyłku górnym lewej zatoki szczekowej widoczny jest polip zapalno-obrzekowy o wym 20mmX12mm." Byłam po tym u dwóch laryngologów, którzy zrobili endoskopie i nie stwierdzili nic szczególnego, przepisali jednak kortykosteroid w sprayu na 3 miesiące. Nic się nie zmieniło, nadal czuję jakbym z lewej dziurki nie mogła czegoś wydmuchać i jakby przepływ powietrza był mniejszy. Czy powinnam udać się do innego laryngologa bezpośrednio na zabieg usunięcia polipa czy może lepiej byłoby ponownie zrobić MR głowy i zobaczyć czy coś się zmieniło? Będę bardzo wdzięczna za każdą poradę.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Dobry wieczór.

Nic nie stoi na przeszkodzie poprosić innego specjalistę o drugą opinię.

Co do diagnostyki obrazowej zalecał bym diagnostykę polipów zatok szczękowych wykonanie tomografii komputerowej. Jest to bardzo precyzyjne narzędzie, pozwalające ocenić wielkość i dokładną lokalizację zmian o ile nie ma przeciw skazań jeśli takie są wtedy diagnostyka rezonans magnetyczny zatok.

Warto z konsultować również z chirurgiem stomatologii.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że w tej sytuacji warto rozważyć ponowne wykonanie MR głowy, aby ocenić aktualny stan polipa.

Polipy mogą się zmieniać, a aktualne badanie dostarczy lekarzowi świeżych informacji. Jeśli objawy utrzymują się i wpływają na jakość życia, wizyta u laryngologa jest wskazana. W oparciu o nowe badanie oraz endoskopię, specjalista będzie mógł zaproponować najlepszy plan leczenia, który może obejmować zabieg usunięcia polipa. Niezmiennie, należy skonsultować się z laryngologiem, który oceni wyniki i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem celem ustalenia dalszych kroków. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.