Czy mam powtórzyć badanie USG brzucha?
Dzień dobry, Pół roku temu miałam robione usg jamy brzusznej ze względu na przewlekle bóle lewego boku. W badaniu nie było zadnych nieprawidłowości. Dzisiaj w domu znalazłam opis badania z przed dwóch lat. Tu w opisie lekarz napisał: "trzustka hiperechogeniczna jednorodna". Poza tym wszystko ok. W opisie badania z tego roku jest stwierdzenie: "trzustka normoechogeniczna jednorodna". Oba badania były robione w innych gabinetach przez innych lekarzy. Dodam że bardzo boję się raka trzustki.. Czy powtórzyć badanie? Lub rozszerzyć diagnostykę?

KOBIETA, 37 LAT wczoraj
Dzień dobry.
Jako naturoterapeuta i dietetyk, proponował bym w pierwszej kolejności wizytę stacjonarną u swojego lekarza rodzinnego ewentualnie gastrologa który przeprowadzi dokładny wywiad chorobowy a co najważniejsze przeprowadzi badanie fizykalne palpacyjne jamy brzusznej które pozwoli na ocenę i interpretację wykonanych wcześniej diagnostyki obrazowej USG j.brzusznej która pozwoli na odpowiednie zalecenia.
Jeśli chce Pani w pierwszej kolejności wykonać odpowiednią diagnostykę przed wizytą u lekarza to warto wykonać nieinwazyjne badanie rezonans magnetyczny który pozwala lekarzom na zobaczenie przebiegu dróg żółciowych i przewodu trzustkowego, ocenę obecności ewentualnych zwężeń lub poszerzeń, kamieni żółciowych czy zmian rozrostowych – takich jak nowotwory, a także ocenę trzustki w kontekście zmian zapalnych czy guzów.
Oprócz diagnostyki dodatkowo diagnostyka z krwi a więc, morfologia z rozmazem, CRP, lipidogram, glukoza, panel wątrobowy, amylaza, lipaza, CA 19.9, mocz badanie ogólne.
Wyniki zostaną ocenione po przeprowadzeniu badania fizykalnego, objawów klinicznych jeśli występują takie.
Pozdrawiam
Mariusz Bek
Naturoterapeuta
Dietetyk