Czy mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka?

Witam!
Mam 20 lat, w listopadzie urodziłam dziecko z wieloma wadami rozwojowymi, po godzinie syn zmarł. Jego krew została oddana na badanie cytogeniczne, które wykazało polimorfizm heterochromatyny okołocentromeowej chromosomu 16(16qh+). Poradnia genetyczna zaleciła badania prenatalne w każdej kolejnej ciąży.

Bardzo proszę o interpretację wyniku i oszacowanie, jakie mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka?
Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Bardzo mi przykro z powodu Pani straty. Przyznam, że trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie. Powinno być ono skierowane do specjalisty genetyka. Na pewno wskazana jest wizyta Pani i ojca dziecka w poradni genetycznej i najprawdopodobniej badania genetyczne u Państwa (analiza Państwa kariotypów). Z własnego doświadczenia mogę jedynie powiedzieć, że różne zaburzenia genetyczne u płodów są bardzo często dziełem przypadku i wtedy kolejne ciąże prawie zawsze przebiegają prawidłowo i kończą się urodzeniem zdrowego dziecka.
Życzę z całego serca, aby tak właśnie było u Pani.
Pozdrawiam serdecznie!