Czy mam szansę schudnąć 20-30 kg do wakacji?

Witam, mam 13 lat, wzrost 170 cm i ważę 72 kg. Chciałabym schudnąć jakieś 20-30 kg. Tak do wakacji, czy jest to możliwe, czy jest jakaś dieta skuteczna i niezbyt kosztowna? Jestem teraz na diecie, jem 2 kanapki na śniadanie, po południu jakąś zupę (nie zawsze) i drugie danie jadam na małym talerzyku, słodycze jadam rzadko. Nie przynosi mi to żadnych rezultatów. Z góry dziękuję za pomoc.

Witaj,
Twoje aktualne BMI wskazuje na nadwagę. Ponieważ rośniesz i rozwijasz się, stosowanie diet, tzw. odchudzających, jest dla Ciebie przeciwwskazane. Jedyne co przyniesie Ci pozytywne rezultaty, to mądre odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej.
Najlepiej byłoby, gdybyś umówiła się do specjalisty (lekarza pediatry i/lub dietetyka), który do Twojej sytuacji dopasowałby plan żywieniowy. Przy okazji specjalista wykluczy ewentualne przyczyny zdrowotne nadwagi, np. zaburzenia hormonalne.
Proszę, zwróć uwagę, że Twoje BMI będzie w normie, gdy pozbędziesz się 10 kg. Przy racjonalnym odchudzaniu (pół kg na tydzień) powinno to trwać ok. 20 tygodni (5 miesięcy). Znacznie większa utrata kg w krótkim czasie mogłaby być dla Ciebie szkodliwa dla zdrowia.
Zapamiętaj, że mądre odżywianie to:
- regularność posiłków - jedz 5 razy dziennie, co 3 godziny - organizm wtedy lepiej gospodaruje dostarczoną energią i nie robi zapasów w postaci tkanki tłuszczowej;
- wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia;
- zrezygnowanie z niezdrowych, tuczących produktów (fast food, słodycze w tym drożdżówki, chipsy, paluszki, krakersy, słodzone napoje gazowane).
Do tego ważne jest:
- picie dużych ilości wody
- zwiększona aktywność fizyczna – m.in. pół godziny dziennie.
Umów się więc jak najszybciej do specjalisty i rozpocznij mądre odchudzanie.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska