Czy mam uczulenie na środki czystości?

Kilka lat temu zaczęły mi się pojawiać na wewnętrznej stronie dłoni swędzące pęcherzyki wypełnione wodą, potem tworzą się z tego małe ranki i bolące strupki. Dermatolog uznał, że jest to uczulenie na środki czystości. Przekonywała mnie ta diagnoza, ponieważ miałam to paskudztwo tylko na prawej ręce. Raz mniej, raz więcej, ale bez przerwy. Większość prac staram się wykonywać w rękawiczkach. Nie pomaga to za wiele. W tym roku miałam prawą rękę w gipsie i przez okres dwóch m-cy nauczyłam się wiele prac wykonywać ręką lewą. W efekcie to uczulenie mam na dłoniach obu rąk, tylko po wewnętrznej stronie. Najpierw czuję w jakimś miejscu swędzenie, potem pojawia się pęcherzyk z płynem, potwornie swędzi, zdarza się, że rozdrapię do krwi. Następnie tworzy się malutki strupek, który po zaschnięciu odrywa się i boli. Proszę o pomoc

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że warto byłoby wykonać testy alergiczne, szczególnie, że dermatolog stwierdził, iż opisane zmiany występują na tym podłożu. Jeżeli zmiany nie pojawiają się w innych miejscach, faktycznie przemawia to za reakcją alergiczną na środki czystości lub higieniczne.

Warto zmienić stosowane do tej pory preparaty na te hipoalergiczne i sprawdzić, czy zauważy Pani różnicę. Jeżeli nie przyniesie to pożądanego rezultatu, wtedy tym bardziej powinny zostać przeprowadzone testy alergiczne, gdyż może obserwowana reakcja wynika z uczulenia na pokarmy lub inne alergeny.

Opisana zmiana może też sugerować, iż mamy do czynienia z wirusem opryszczki, jednak zazwyczaj wirus ten nie atakuje dłoni.

Do czasu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości, warto rozważyć stosowanie środków przeciwhistaminowych dostępnych bez recepty. Na pewno pomoże to zmniejszyć uczucie świądu.

Pozdrawiam!