Czy mam znaczącą nadwagę? Ile powinnam schudnąć?

Mam 13 lat. Przy wzroście 157 cm ważę 54 kg. Ile kilogramów powinnam schudnąć, by mieć wagę idealną?

Witaj,

Twoje aktualne (21,9) na siatkach centylowych mieści się w przedziale pomiędzy 75 a 90 centylem, co oznacza, że Twoja waga mieści się w granicach normy.

Waga idealnie dopasowana do wzrostu 157 cm w wieku 13 lat to wg siatek centylowych ok. 47-48 kg. Jest to jednak waga standardowa, nie biorąca pod uwagę składu ciała np. ilości mięśni, tkanki tłuszczowej, wody, kości. Nie oznacza więc, że jest ona idealna dla Ciebie.

Jeżeli źle się czujesz z obecną wagą możesz pozbyć się kilku kg, ale bardzo ważne, abyś zrobiła to mądrze, z korzyścią dla zdrowia. W Twoim wieku przeciwwskazane są wszelkie diety odchudzające. Jedyny zdrowy i skuteczny sposób na utratę kg to zmiana nawyków żywieniowych połączona ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

Jeżeli chodzi o dietę to przede wszystkim:

- jedz regularnie, 5 razy dziennie, średnio co 3 godziny. Koniecznie jedz śniadanie. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie

- wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia
 - wyeliminuj ze swojej diety fast food, chipsy i inne słone przekąski tj. paluszki, krakersy, orzeszki, a także słodycze i pieczywo cukiernicze oraz słodzone napoje gazowane

- pij dużo wody.

Natomiast co do aktywności fizycznej to zaleca się, aby co najmniej przez pół godziny być w ruchu. Wybierz aktywność, którą lubisz, bo bardzo ważna jest systematyczność. Dobre efekty daje szybki marsz, jazda na rowerze / rolkach / łyżwach, taniec, pływanie.

Pamiętaj, że korzystna dla zdrowia, a przy tym skuteczna, bo zapobiegające efektowi jojo, jest powolna utrata masy ciała, od pół do 1 kg tygodniowo.

Oczywiście o swoich planach porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia