Czy mamy szanse na dziecko?

Pani Doktor, jesteśmy rok po ślubie, a o dziecko staramy się półtora roku i nic. Czasami okres mi się spóźnia nawet dwa tygodnie i tu pytanie. Dlaczego? Skoro później i tak dostaję normalną miesiączkę. Czy możliwe, że nie mogę zajść w ciążę przez to, że mój mąż brał sterydy?

Bardzo się martwię, że to przez to nie możemy mieć teraz dziecka, a on to brał rok temu skończył i zaczęliśmy się starać o dzidziusia, ale nic z tego nie wychodzi boję się też, że przez te specyfiki mógł mi zrobić krzywdę. Bo sobie na pewno ale dopiero teraz to zrozumiał. Czy nie jest za późno?
Dodam, że takie sesje sterydowe robił raz w roku od 4 lat przez 4 -5 miesięcy.
Pozdrawiam Panią i mam nadzieję, że pani odpowie, to dla mnie ważne.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej zarówno Pani, jaki i mąż, cierpicie na zaburzenia hormonalne. W Pani przypadku, może to być np. hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników lub problemy z tarczycą. Stany te, w łagodniejszej formie, nie wykluczają jednak zwykle ciąży, choć mogą utrudnić (opóźnić) jej zaistnienie.
Natomiast poważniejszy problem leży najprawdopodobniej po stronie męża. Sterydy anaboliczne powodują upośledzenie płodności, tym większe i trwalsze, im dłużej i w większych dawkach były stosowane. Nie potrafię powiedzieć z całkowitą pewnością, czy i jak poważne problemy ma Pani mąż. Możliwe, że wszystko jest w porządku i jedynie muszą się Państwo wykazać większą cierpliwością. Albo, przyczyna kłopotów leży po Pani stronie i da się ją łatwo wyeliminować poprzez odpowiednią terapię.
Radzę więc wybrać się do lekarza (najpierw rodzinnego, potem endokrynologa), który wykona badania poziomu hormonów we krwi. Te dużo wyjaśnią. Jeśli okaże się, że problem rzeczywiście leży po stronie męża, lekarz pomoże wybrać odpowiednie postępowanie. Możliwe, że wystarczy postawa wyczekująca- z czasem zaburzenia samoistnie miną i płodność wróci. Być może wskazane będzie leczenie hormonalne.
Nie powinna Pani natomiast obawiać się, że fakt brania sterydów mógł jakoś wpłynąć na Pani organizm. Jedyna, choć poważna, szkoda, to najpewniej spowodowanie przez nie problemów z zajściem w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!