Czy masturbacja pogarsza trądzik?

Witam, mam takie pytanie bo czytałem kiedyś na różnych forach o trądziku, że masturbacja (u chłopaków) pogarsza zmiany trądzikowe... Przepraszam za takie wyrażenie no ale czy to prawda? Proszę o odpowiedź, dodam że mam 15 lat.

Masturbacja bezpośrednio nie pogarsza trądziku jednak w pewien sposób może przyczyniać się do zaostrzenia zmian.
Rozładowywanie napięcia seksualnego w ten sposób sprawia, że młody mężczyzna ma mniejszą ochotę na uprawianie sportu, gier i ćwiczeń. Oznacza to, że jego aktywność fizyczna będzie mniejsza niż rówieśników, którzy rozładowują swoje seksualne napięcie w trakcie wyczerpujących gier sportowych (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, jazda na rowerze itp.). Mniejsza aktywność fizyczna jest tymczasem czynnikiem nasilającym zmiany trądzikowe. Generalnie im więcej sportu tym łatwiej poradzić sobie z trądzikiem - polecam więc zamiast siedzieć w domu z komputerem czy czasopismem wyjść na dwór i pograć z kolegami.