Czy masturbacja powoduje problemy ze wzwodem?

Witam, mam na imię Maciek, mam 26 lat i wydaje mi się, że mam poważny problem związany z masturbacją. Otóż masturbuję się od kilku dobrych lat, powody były różne - rozładowanie napięcia seksualnego lub zwykła przyjemność. Nigdy nie miałem stałej partnerki, mimo moich starań jakoś nie potrafiłem zdobyć kobiety. Problemem była zbyt mała pewność siebie. Oczywiście pracowałem nad tym, aż udało mi się zapanować nad strachem czy odrzuceniem przez kobietę. W wieku 20 lat pierwszy raz zbliżyłem się do kobiety i pojawił się problem z erekcją. Tak było kilka razy z kilkoma kobietami po wszystkim czułem się zażenowany. Dziś poznałem piękną kobietę i bardzo ją kocham. Ostatnio zbliżyliśmy się do siebie i problem pojawił się znowu :( To mnie dziwi, gdyż mam częste wzwody bez powodu, a gdy zbliżę się do kobiety - nic! Czytałem, że częsta masturbacja może być tego powodem. Czy da się to wyleczyć? Ja wiem, że jest potrzebna pomoc seksuologa, ale na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe. Jak uporać się z tym? Proszę o pomoc, jestem załamany.

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

myślę, że przyczyna Pańskich problemów leży gdzie indziej. Dotyczy Pana problem impotencji psychogennej. Potwierdzałaby to obecność wzwodu podczas innych sytuacji. Masturbacja mogłaby odpowiadać za problemy ustępowania wzwodu w trakcie stosunku, a nie jeszcze przed.

Proszę zapoznać się z artykułem poświęconym impotencji psychogennej oraz rozważyć wizytę u seksuologa.