Czy mimo brunatnych plamień mogę być w ciąży?

Dzień dobry.
Od kilku dni borykam się z pewnym problemem. Otóż mam dość nieregularne cykle. Od 32 do 40 dni. Mam 25 lat i nie byłam jeszcze nigdy u lekarza ginekologa. Ostatnią miesiączkę dostałam 18 grudnia 2009r. i trwała 6 dni. W 7 dniu miałam brunatne (brązowe) plamienie. A 25 grudnia kochałam się z mężem i doszło do wytrysku we mnie. Test zrobiłam 6 stycznia i wyszedł negatywnie. Ale niestety dzień wcześniej tzn. 5 stycznia miałam kilkugodzinne plamienie brunatne z maleńkim śladem krwi. Na dodatek 5,6,7stycznia (czyli w 19, 20 i 21 dniu cyklu) sprawdzam owulację testem (LH) i nic - wychodzą negatywnie.

Proszę mi powiedzieć co może się dziać? Nic z tego nie rozumiem. Potwornie się denerwuje. Czy mogę być w ciąży i co oznaczać mogą te brunatne plamienia i jak na razie brak owulacji?
Z góry dziękuję za odpowiedz i poradę!

25 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Plamienie może być spowodowane różnymi stanami- od zaburzeń hormonalnych, przez infekcję, po nadżerkę szyjki macicy. Przyczyną może być także owulacja, ale to można w Pani przypadku raczej wykluczyć, ponieważ wykonywała Pani w tym okresie testy owulacyjne i wyniki były negatywne.

Niewykluczone jednak, że owulacja wystąpiła wcześniej i istnieje szansa na ciążę. Test ciążowy wykonała Pani za wcześnie- należy poczekać z nim co najmniej do terminu spodziewanej miesiączki. I tak radzę zrobić- jeżeli krwawienie nie wystąpi w spodziewany okresie (między 32 a 40 dniem cyklu), proszę wykonać test i następnie, niezależnie od wyniku, umówić się na wizytę do lekarza ginekologa.
Każda kobieta powinna być pod stałą kontrolą ginekologa, nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących dolegliwości w tych "okolicach". Raz w roku należy wykonywać badanie cytologiczne (w kierunku raka szyjki macicy lub raczej zmian przedrakowych) oraz USG narządu rodnego- aby wykluczyć zmiany w jajnikach, które wcale nie tak rzadko występują także u młodych kobiet. Tak więc czas najwyższy na pierwszą wizytę- teraz ma Pani również do wyjaśnienia sprawę plamień.
Ponadto, w związku z możliwością zajścia w ciążę (jeśli nawet nie tym razem, to być może już niedługo), wskazane jest wykonanie różnych badań. Powinna Pani przyjmować również kwas foliowy (0,4 mg a dobę).
Pozdrawiam serdecznie!