Czy mogą występować plamienia w czasie ciąży?

Muszę wiedzieć, czy mogą występować plamienia w czasie ciąży? I co to może oznaczać, jak na moich brodawkach pojawiły się białe, niewielkie grudki?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Plamienie w czasie ciąży może występować. Jednak zawsze jego wystąpienie powinno być zweryfikowane przez ginekologa w czasie wizyty. Proszę zgłosić się niezwłocznie do swojego lekarza prowadzącego ciążę w celu zbadania i wykonania usg narządu rodnego.

Odnośnie zmian na brodawkach. W okresie ciąży dochodzi do przerostu brodawek sutkowych, dochodzi też do poszerzenia się gruczołów tarczkowych w brodawkach, może dojść do ich zatkania. Nie jest to stan wymagający jakiegokolwiek specjalnego postępowania. Nie powinien też niepokoić.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.