Czy mogę bez obaw dalej stosować tabletki?

Mam pytanie odnośnie stosowania antykoncepcji. Od 3 miesięcy biorę tabletki Axia Forte, ale ponieważ mam 32l. i palę elektroniczne papierosy, lekarz kazał mi zrobić badania krwi pod kątem zakrzepicy oraz USG piersi. USG, morfologia i PT wyszły bez zarzutu. Badania, które są poza normą to: APTT 23,6 s (norma 26-36) Fibrynogen 413,13 (norma 180-350). Ginekolog kazał poradzić się lekarza pierwszego kontaktu, przed wypisaniem kolejnej recepty. Lekarz pierwszego kontaktu nie widzi problemu. Ja po tabletkach czuję się świetnie, nie mam żadnych objawów niepożądanych, ani takich które świadczyłyby o gorszym krążeniu. Nie biorę żadnych innych leków, nie jestem na nic chora. Czy mogę bez obaw dalej stosować tabletki?

Lek. Paweł Szadkowski

APTT jest tylko nieznacznie obniżony, a przy stosowaniu antykoncepcji boimy się zakrzepicy, czyli tego, że parametry będą podwyższone. Fibrynogen może ulec podwyższeniu przy reakcji zapalnej, zakażeniu czy urazie (jest to białko ostrej fazy). Również nie widzę przeciwwskazań w tych wynikach badań do tabletek antykoncepcyjnych, choć przy Pani wieku radziłbym rzucić palenie, gdyż jest ono przeciwwskazane przy stosowaniu antykoncepcji. Warto badania co jakiś czas powtarzać (raz na pół roku), żeby być pewnym, że nic się nie dzieje.