Czy mogę bez problemu nosić soczewki?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie soczewek kontaktowych. Nosiłam soczewki kontaktowe kilka lat wszystko było wporzadku. Od półtora roku noszę okulary po przebytym zapaleniu spojówek. Bardzo chciałam wrócić do soczewek czy to miesięcznych czy jednodniowych bez znaczenia byleby wrócić choć na wyjście z domu. Byłam u okulisty oczy zdrowe, żadnego zapalenia choć od kad zaczęłam nosić okulary w kaciku wewnętrznym oczu zbiera mi się mała biała wydzielina zgłaszałam to lekarzowi mimo to oczy uznał za zdrowe. A więc okulistę odwiedziłam dostałam pozwolenie na powrót do soczewek wybrałam się do optometrysty przepisał soczewki tutaj też żadnych przeciwwskazań nie było. Od kad przestałam nosić soczewki nie umiem je ściągać odzwyczailam się a kiedyś szło mi bez żadnego problemu. Ale po wielu próbach udaje mi się je ściągnąć ale oczy wyglądają masakrycznie te niewidoczne żyłki nabierają tak intensywnego czerwonego koloru że bardzo się boję zakładać soczewek. Nie wiem czym to jest spowodowane widzę że oczy pękają a nigdy wcześniej nie miałam takiego problemu. Są strasznie przekrwione . Po jakiejs godzinie wszystko mija zostaje co prawda slad ale przekrwienie jest dużo mniejsze. Stosuje w ciągu dnia krople nawilżające. Proszę mi powiedzieć czy w ogóle mogę nosić soczewki jak za każdym razem oczy będą tak czerwone? Jest to szkodliwe dla nich.? Jestem załamana że coś takiego mi się dzieje a moje marzenie jest wrócić do nich tym bardziej że wadę mam duza a okulary są dość grube i już wiele razy usłyszałam że widać że wadę wzroku mam dużą.

Dzień dobry, objawy które Pani zgłasza są wynikiem zaburzeniem wydzielania łez, suchością oczu. Może być związane przebytym zapaleniem spojówek. Najczęściej związane jest z dłuższą pracą przy komputerze, (rzadszym mruganiem-związku z tym mniejszym nawilżaniem oka) podwyższoną temperatura powodująca wysychania oka czyli obecnie grzejące kaloryfery , kominki, latem wysokie temperatury.

Dodatkowo wpływ na na nawilżanie oka mają choroby przewlekłe np niedoczynność tarczycy, cukrzyca, insulinooporności ,wytrzeszczu gałek ocznych o różnej etiologii , niedomykalności szpary powiekowej oraz w przypadku stosowaniu leków w nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach rytmu serca , astmie, lekach przeciwdepresyjnych i antykoncepcji.

Podsumowując proponowałabym leczenie soczewki jednodniowe dobrze uwodnione , rano przemywanie oczu sola fizjologiczną, w ciągu dnia nawilżanie soczewek sztucznymi łzami bez konserwantów 3-4 xdz po 1 kropli lub solą fizjologiczną - bez ograniczeń, przed zdjęciem soczewek wieczorem proszę maksymalnie nawilżyć soczewkę będzie Pani łatwiej zdjąć. Następnie na noc założyć żel do oczu ( jest na Receptę ) bądź maść przed samym snem . Rano powinny oczy wyglądać lepiej , nie powinny być przekrwione. W przypadku braku poprawy zalecam zgłosić się do okulisty. Może będą potrzebne miejscowo na krótki czas leki