Czy mogę być chora na gruźlicę?

Witam! Od ponad miesiąca mam mokry kaszel. Zaczęło się niewinnie od przeziębienia. Miałam katar, mokry kaszel i drapało mnie w gardle. Po tygodniu katar się kończył, drapanie w gardle ustąpiło, ale nadal był obecny mokry kaszel. Myślałam, że to pozostałość po przeziębieniu i szybko przejdzie. Jednak mokry kaszel nie przechodził. Męczyło mnie częste odkrztuszanie gęstej śluzowej flegmy. Pojawił się ból w klatce piersiowej, gorączka i brak apetytu. Udałam się do lekarza. Lekarz stwierdził, że to grypa. Przepisał leki i kazał się wyleżeć. Leżałam w łóżku, brałam leki. Na mokry kaszel stosowałam syrop wykrztuśny. Po tygodniu czułam się dobrze. Wszystkie objawy ustąpiły, ale nadal pozostał mi mokry kaszel. Mokry kaszel jest bardzo uciążliwy. Wciąż zalega mi flegma. Podczas kaszlu odrywa się dużo flegmy. Co to może być? Czy mogę być chora na gruźlicę?

Lek. Paweł Szadkowski

Kaszel po przechorowaniu infekcji wirusowej może się utrzymywać nawet kilka tygodni. Warto jednak udać się na ponowną wizytę do lekarza w celu ponowienia badania (m.in. dokładnego osłuchania klatki piersiowej). Można również wykonać badanie RTG klatki piersiowej.