Czy mogę być w ciąży, mając 55 lat?

Witam! Mam 55 lat. Od 15 miesięcy nie mam okresu. Dwa tygodnie temu współżyłam bez zabezpieczenia. Czy byłam bezpieczna? Dziś mam dziwne uczucie nabrzmiałych piersi i parcia w okolicach jajników, w ogóle się dziwnie czuję, zwłaszcza dół brzucha, piersi i bóle pod pachami. Bardzo się martwię, bo jestem już babcią i to byłby dla mnie szok. Robiłam wczoraj test, był negatywny, ale ja się naprawdę dziwnie czuję. Co mam jeszcze zrobić, aby się nie martwić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Szansa na zajście w ciążę po tak długim czasie od ostatniej miesiączki, w Pani wieku, jest prawie zerowa. Nie odczuwałaby Pani raczej również objawów ciąży w tak wczesnym jej okresie (gdy wynik testu ciążowego jest jeszcze ujemny). Proszę nie martwić się zbytnio tą możliwością. Gdyby niepokojące objawy utrzymywały się przez kolejny tydzień, może Pani ponownie wykonać test, ale prawie na 100% wynik będzie negatywny i konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie!