Czy mogę być w ciąży mimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam.
Mam takie pytanie: biorę tabletki antykoncepcyjne od 12 stycznia, a lekarz mi kazał brać od 11 stycznia (zapomniałam tego dnia).W czwartek 28 stycznia kochałam się ze swoim chłopakiem, ale nie doszło do wytrysku w środku, tylko na zewnątrz.
Czy jest możliwość zajścia w ciążę? Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Szansy na zajście w ciążę praktycznie nie ma. Jednodniowe opóźnienie w rozpoczęciu przyjmowania tabletek mogło wprawdzie spowodować zmniejszenie skuteczności ich podstawowego działania, polegającego na zapobieganiu owulacji, jednak wykazują one również inne mechanizmy działania, tj. zmiana charakteru śluzu szyjkowego (zmniejszenie jego przepuszczalności dla plemników) oraz wpływ na błonę śluzową macicy (zapobieganie zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja- działanie wczesnoporonne). Ponadto, nie doszło do wytrysku w pochwie, co znacznie redukuje szansę na zapłodnienie.
Pozdrawiam!