Czy mogę mieć depresję albo nerwicę?

Jestem Daria i mam 18 lat. Od ponad 2 lat mam straszne napady lęku i stresu. Wszystko przestało mnie już cieszyć. Nawet rzeczy, o których kiedyś marzyłam, teraz wydają mi się nieosiągalne. Boję się myśleć o przyszłości. Ostatnio bardzo źle sypiam, nawet jak jestem zmęczona, to nie mogę zasnąć do 4 rano. Mam napady płaczu i często obawiam się o swoją przyszłość. Czuję się zniechęcona i smutna - już nie mam takiej energii życiowej jak kiedyś. Często zastanawiam się, jak by to było, gdybym umarła albo uciekła z domu. Od około 4 lat przeżywam straszne stresy i nie chodzi mi o to, że mam stresowe życie, tylko po prostu wszystko mnie stresuje. Czy jest to sprawdzian, rozmowa, konfrontacja z problemem, przyszłość. Wtedy czuję się, jakby mi ktoś oblał głowę kwasem i odciął dostęp do mózgu - wszystkie wiadomości wylatują mi z głowy i mam wtedy ochotę uciec. Najchętniej leżałabym cały dzień w ciemnym pokoju i z nikim nie rozmawiała. Już od dawna się zastanawiałam, czy może to być depresja, ale moi rodzice mnie wyśmiali, więc... może tu znajdę rozwiązanie.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisuje Pani objawy lękowe, które bywają charakterystyczne dla wieku dojrzewania. Wydaje mi się jednak, że w Pani przypadku ich nasilenie może przekraczać granice fizjologicznej reakcji sytuacyjnej.

Zastanawiałbym się nad rozpoznaniem zaburzeń lękowych w Pani przypadku. Do postawienia rozpoznania potrzebne jest jednak osobiste badanie i rozmowa.

Powinna Pani udać się na konsultację psychologiczną. W razie potrzeby skieruje ona/on Panią do lekarza.

Pozdrawiam serdecznie