Czy mogę mieć przeciwciała odpornościowe w ciąży?

Witam.
Pani doktor mam takie pytanie poroniłam już dwa razy wczesne ciąże 6 i 7 tydzień były to poronienia samoistne bez zabiegu. Był zawsze widoczny tylko pęcherzyk, nie było widać zarodka. Teraz zrobiłam sobie grupę krwi i wyszło, że mam ARH- (przeciwciał odpornościowych nie stwierdza się), a po tych poronieniach nie podano mi immunoglobuliny.

Czy jest zagrożenie w następnej ciąży, czy te przeciwciała pojawiają się tylko w ciąży, a poza ciążą ich nie ma?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Według zaleceń podawanie immunoglobuliny w przypadku stwierdzenia pustego jaja płodowego, przy grupie krwi Rh(-) u matki nie jest konieczne. Chociaż można się spotkać z praktykami, że jest to stosowane. Badania przemawiają jednak za tą pierwszą opcją.
Ryzyko, że wytworzyła Pani przeciwciała przeciwko antygenowi D grupy Rh jest małe. Zwłaszcza, że nie wykryto przeciwciał odpornościowych w badaniu grupy krwi.

Proponuję porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem. W związku z dwoma poronieniami, konieczne będzie wdrożenie diagnostyki poronień nawykowych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.