Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę nosić soczewki?

Mam astygmatyzm na minusie i noszę okulary. Mam pytanie, czy można nosić przy takiej wadzie soczewki? A jak można, to jakie? Dziękuję!

ponad rok temu

Leczenie zaćmy - jak znaleźć najlepszą soczewkę?

Witam!
Oczywiście, że można nosić soczewki kontaktowe przy nadwzroczności lub krótkowzroczności, w połączeniu z jednoczesną korekcją astygmatyzmu, jeżeli wada wzroku tego wymaga. Na rynku jest w obecnej chwili naprawdę duży wybór soczewek kontaktowych tzn. jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, sferycznych i torycznych, silikonowo-hydrożelowych i teoretycznie nie ma z tym problemu.
Natomiast z punktu widzenia okulisty ważne jest, czy dane oko zaakceptuje soczewkę kontaktową i czy osoba nosząca soczewki będzie się prawidłowo stosowała do wszystkich zaleceń. Dobór soczewki kontaktowej zawsze powinien się odbyć w gabinecie okulistycznym, gdzie lekarz po określeniu wady wzroku i zbadaniu oka, założy na nie próbną soczewkę kontaktową i ponownie zbada oko, by określić, czy soczewka prawidłowo leży na oku, czy prawidłowo się rusza itd.
Pacjent powinien mieć też możliwość kilkukrotnego przećwiczenia zdejmowania i zakładania soczewki. Powinien także otrzymać dokładne informacje, jak często je wymieniać, jak czyścić itp.
Czasami pacjenci mimo dużej motywacji, nie mogą nosić soczewek kontaktowych ze względu na towarzyszące schorzenia oka (choroby powiek, zaburzenia wydzielania łez), lub po prostu cały czas mają uczucie ciała obcego.
Tak więc proszę udać się do okulisty, a umawiając wizytę, proszę zapytać, czy zajmuje się on dobieraniem soczewek.
Pozdrawiam

Specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.
0

Witam.
Oczywiście , że można przy takiej wadzie nosić soczewki kontaktowe - są to soczewki toryczne.
Pozdrawiam

Specjalista chorób oczu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy