Czy mogę przejść na dietę jeśli podejrzewam ciążę?

Witam. Jeżeli w 4 dniu cyklu doszło do sytuacji, w której potencjalnie mogłam zajść w ciąże (powiedzmy, że małe prawdopodbieństwo, nie doszło do stosunku, ale do pettingu, podczas którego nasienie mogło byc przeniesione w okolice pochwy), to czy do czasu wykonania testu ciążowego mogę "żyć normalnie"? :) Chodzi mi o to, czy mogę być na diecie 1000-1100 kcal. Oczywiście, gdy jednak się okaże, że zaszłam w ciąże zacznę normalnie się odżywiac:) Męczy mnie to trochę, bo to juz drugi raz jak probuję przejść na dietę, a tu taka sytuacja... To samo pytanie tyczy się zajmowania dzieckiem - czy za tydzień mogę spokojnie zająć się 10 kg maluchem przez kilka dni? Nosić go itp.? Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W przedstawionej przez Panią sytuacji szansa na zajście w ciążę jest minimalna. Zaleca się, by w pierwszym trymestrze ciąży kobieta spożywała tyle samo kalorii, co nie będąc w ciąży. O ile więc Pani dieta będzie bogata w witaminy i substancje odżywcze, nie ma silnych przeciwskazań do pewnego ograniczenia liczby kalorii. Nie musi to być od razu 1000 kalorii, ale raczej jakaś wartość pośrednia. Podobnie z kontaktem z dziećmi - niska szansa na zajście w ciążę oraz niewielka szansa zarażenia się czymś od dziecka sprawiają, że nie ma racjonalnych podstaw do ograniczenia takiego kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie!