Czy mogę się zarazić półpaścem?

Osoba z mojego najbliższego otoczenia ma półpaśca (dowiedziała się dziś i od razu zaczęła brać leki). Problem w tym, że jestem osobą dorosłą (kobieta, 25 l.), która nigdy nie miała ospy. Czy w związku z tym istnieje duże ryzyko, że na nią zachoruję? Jeśli mogę tego uniknąć to w jaki sposób?

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, może się Pani zarazić od osoby chorej na półpasiec i zachorować na ospę, jednak półpasiec jest znacznie mniej zaraźliwy niż ospa wietrzna. Przykrycie zmian skórnych odzieżą zmniejsza zaraźliwość. Podobnie osoby otrzymujące leki hamujące rozmnażanie wirusa znacznie mniej zarażają.