Czy mogę sobie pomóc?

Witam, jestem 25-letnią dziewczyną i wszystko wskazuje na to, że mam depresję. Ciągle czuję się zmęczona, nie mam motywacji do jakichkolwiek działań (jestem na ostatnim roku studiów i powinnam pisać pracę magisterską), potrafię płakać z byle powodu lub w ogóle bez powodu, podchodzę do wszystkiego bardzo emocjonalnie, mam problemy z wysławianiem się, unikam ludzi, potrafię całymi dniami siedzieć sama i nic nie robić, mam jakieś lęki, boję się, że nikogo nie obchodzę, że wszyscy mnie zostawią, że chłopak mnie w końcu rzuci, ciągle czuję się samotna, ciągle jestem na marginesie, miewam myśli samobójcze... Czasami myślę o wizycie u psychiatry, ale po chwili stwierdzam, że to bez sensu... Proszę o poradę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
postawienie diagnozy na podstawie krótkiego opisu nie jest możliwe, jednak jeśli objawy jakie zauważasz, powodują cierpienie i zaniedbywanie swoich obowiązków, wizyta u lekarza psychiatry jest konieczna, tym bardziej, że pojawiają się dodatkowo myśli samobójcze. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badaniach lekarz zaproponuje Ci leczenie, które będzie dla Ciebie odpowiednie. Należy pamiętać, że leki zaczynają działać po około dwóch, trzech tygodniach, więc wskazane jest, żebyś jak najszybciej udała się do psychiatry. Leki przynoszą bardzo dobre efekty zarówno w leczeniu depresji, jak i zaburzeń lękowych. Warto również rozważyć rozpoczęcie psychoterapii, tak, aby zająć się nie tylko objawami, ale też przyczyną powstania choroby.
Pozdrawiam serdecznie