Ketonal, czy mogę wziąć więcej niż 4 tabletki na dobę?

Witam, Bardzo boli mnie ząb - dolna, prawa szóstka. Dentystka przepisała ketonal (100mg) i clindamycin oraz zaleciła usunięcie chirurgiczne zęba. Problem polega jednak na tym, że ketonal pomaga na 3 godziny, a potem zwijam się z bólu. Czy mogę wziąć więcej niż 4 tabletki ketonalu na dobę (tak zaleciła dentystka) lub połączyć go z innym lekiem, np. ibupromem max? Czy może jest cos jeszcze silniejszego, jakiś inny lek - cena nie gra roli. Do wyrwania zęba jeszcze jest trochę czasu, ale wytrzymanie z tak bolącym zębem nie jest możliwe. Ból jest straszny i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jak można zmniejszyć ból chorego zęba? Jeżeli nic nie jest możliwe, to znaczy branie dodatkowej dawki ketonalu lub innego leku przeciwbólowego - to co zrobić? Proszę o pomoc, bo dłużej już nie dam rady.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Nie powinno się przekraczać zalecanej dawki.
Dawka max. ketonalu to 200mg!! na dobę, przekroczenie dawki powoduje nasilenie działań niepożądanych.
Nie powinno się go łączyć również z innymi lekami przeciwbólowymi.
Dodatkowo wskazane byłoby przyjmowanie czegoś osłonowo - mam nadzieję, że Pan to robi.
W sytuacji tak silnego bólu - mimo antybiotyku i ketonalu - rozsądnie byłoby jak najszybciej udać się do chirurga stom. aby usunąć zęba.

0
Przemysław Zarzeczny
73 poziom zaufania

Szanowny Panie!
Ketonal jest to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – I poziomu drabiny analgatycznej. Nie należy go łączyć z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które dostępne są bez recepty.
Całkowita dawka maksymalna na dobę wynosi 200 mg niezależnie od postaci farmaceutycznej! Przyjmowanie leku 4x dziennie w dawce 100 mg jest niedozwolone. Może to skutkować rozwojem działań niepożądanych.
W Pana przypadku proszę poczekać 3-4 dni na efekt działania antybiotyku. W połączeniu z prawidłowym dawkowaniem ketoprofenu terapia powinna przynieść efekt i skutkować zmniejszeniem dolegliwości bólowych.
Ketonal to lek zawierający substancję czynną ketoprofen, która ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem. Ketonal hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX). Enzym ten bierze udział w syntezie przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Ketonal hamując aktywność cyklooksygenazy, doprowadza do zmniejszenia syntezy przekaźników, co powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.
Do działań niepożądanych zalicza się: często występującą niestrawność, ból brzucha, nudności i wymioty. Niezbyt często: ból i zawroty głowy, senność, zaparcie, biegunkę, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, wysypkę i in.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty