Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę zajść w ciążę po laparoskopii?

Witam,
jestem po zabiegu laparoskopii ginekologicznej. W opisie z karty informacyjnej mam taki opis: macica i przydatki o prawidłowym wejrzeniu i budowie. Punktowe ogniska endometriozy w załamku przednim na tylnej ścianie pęcherza. Po ocenie narządu rodnego podano kontrast Schultzego nie stwierdzając obustronnie drożności jajowodów. Przystąpiono do histeroskopii stwierdzając endometrium o niewielkich cechach przerostu. Ujście jajowodów o prawidłowym wyglądzie. Ponowiono próbę również z wynikiem obustronnie ujemnym. Wobec powyższego zdecydowano i wykonano wyłyżeczkowaniu jamy macicy posyłając wyskrobiny do badania histopatologicznego.
Proszę o informację czy w tej sytuacji jest jakaś szansa na zajście w ciążę poza zabiegiem in vitro?

 

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Obecnie raczej nie ma szansy na zajście w ciążę w naturalny sposób. Niedrożność jajowodów oznacza, że plemniki nie przedostaną się do komórki jajowej, a gdyby nawet jakoś się przedostały, ewentualny zarodek nie zejdzie do macicy, co może się zakończyć ciążą pozamaciczną. 

Rozwiązaniem może być próba udrożnienia jajowodów (samo badanie było taką próbą, niestety nieudaną w Pani przypadku) oraz metoda in vitro. Decyzja co do dalszych zabiegów powinna należeć do Pani, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym diagnostykę niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy