Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę zastosować dietę 1500 kcal?

Mam 16 lat. Moje BMI wynosi 19.5. Jednak mam bardzo dużo tłuszczu: szczególnie na udach i brzuchu. Zastawiam się, czy półtorej godzinny szybki marsz + dieta 1500 kcal, pozwolą mi spalić trochę tłuszczu z ud. Zaczynam już praktykować zasady zdrowego odżywiania, ale czasami pokusa zjedzenia ładnego, tłuściutkiego pączusia... I mam jeszcze jedno pytanie: Ile minut musiałabym jeździć na stacjonarnym rowerku, na minimalnym obciążeniu, będąc raz w tygodniu na siłowni? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
16 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam!

Pisze Pani, że BMI ma prawidłowe, stara się wdrażać zasady zdrowego odżywiania się... Poprzez dietę 1500 kcal nie zmieni się wygląd Pani ud, a zmniejszy się przemiana materii i dopiero będą kłopoty - organizm zamiast spalać tłuszcz, będzie go magazynował w razie jeszcze "gorszych czasów". Namawiam na porzucenie myśli o diecie. Nie znam Pani masy ciała, ale dla kobiety w wieku 16 lat zaleca się spożycie od 2200 do 2500 kcal (zależnie od aktywności fizycznej). 

Eksperci do spraw wychowania fizycznego zalecają treningi cardio (typu jazda na rowerze) przez ok. godzinę, ponieważ dopiero po ok. 40 minutach dochodzi do zapoczątkowania spalania tłuszczu.

Podsumowując: ścinanie kaloryczności w Pani przypadku grozi spowolnieniem przemiany materii, natomiast bardzo popieram aktywność fizyczną i zasady zdrowego odżywiania. Proszę się nie bać pokus, a mały grzeszek dietetyczny od czasu do czasu nie zaszkodzi. Niech mobilizuje do dalszej pracy.

Pozdrawiam

Ula Bieniek 

Dietetyk, autorka wielu publikacji dotyczączych żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy