Czy mogę zrobić test ciążowy wcześniej?

Witam! Od dawna staramy sie o dziecko z mężem, ale nie przynosiło to efektów. Ostatnią miesiączkę miałam wywoływaną luteiną 27.01 potem od 4 do 8 dnia cyklu brałam clostilbegyt, po którym wystąpiło jajeczkowanie. W dniach jajeczkowania współżyliśmy, ostatni raz kiedy współżyliśmy to 14.02, od kilku dni zauważyłam że mam podniesiona temperaturę tzn. 37,2 - 37,4 i mam większy apetyt, czasami brzuch pobolewa mnie jak na okres tzn. w dole brzucha, bolą mnie piersi... Wiem, że to mogą być także objawy nadchodzącej miesiączki, lekarz kazał zrobić test dopiero 28.02., ale mąż już nie może spać spokojnie i ja też, czy mogę być wreszcie w ciąży? I czy mogę zrobić test wcześniej niż 28.02?

Lek. Marta Hat

Witam! Oczywiście, że może Pani zrobić test ciążowy wcześniej, z tym, że jego wynik może nie być do końca wiarygodny i jeżeli wyjdzie ujemny należy go powtórzyć za kilka dni. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z metody bardziej wiarygodnej i szybciej dającej wynik dodatni to należałoby oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi (beta HCG). Dodatnia wartość i odpowiednia dynamika wzrostu w początkowym okresie ciąży (wartość powinna podwajać się co 48-72h) są jednym z mierników prawidłowo rozwijającej się ciąży. Jeżeli któryś testów będzie dodatni należy skonsultować się z ginekologiem. Pozdrawiam