Czy mogła rozwinąć się dodatkowo opryszczka?

Witam, od jakiegoś tygodnia lub dłużej mam popękane kąciki ust. Smarowalam je acyklowirem, alantanem, który trochę pomógł, a nawet clotrimalozem. Dzisiaj kupiłam zajadex. Kąciki bardzo trudno się goją, ale rano zauważyłam, że po jednej stronie spuchły mi mocno usta. A teraz , że na tej opuchliźnie się coś zaczyna robić. Czy można mieć równocześnie opryszczkę jeśli ma się już zajady z dwóch stron? I czy można stosować zajadex i hascovir razem?

Dzień dobry,

opisane objawy mogą świadczyć, że w Twoim organizmie brakuje witamin z grupy B, zwłaszcza B2, czy też cynk lub żelaza.

Proszę rozważyć suplementację witaminy B2 i B6 oraz dietę .

Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego aby ocenił zmiany które zostały opisane przez Panią.

Naturalny środek, połączyć łyżeczkę miodu z kilkoma kroplami tranu, posmarować chore miejsca przed pójściem spać.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zajady to częsty problem zdrowotny mogący występować u ludzi w każdym wieku. Najważniejszym krokiem postępowania byłoby odnalezienie przyczyny takiej dolegliwości i wdrożenie właściwego leczenia.

Powstawanie zajadów, jak i pękanie kącików ust może być związane z zakażenie grzybiczym, czasami wirusowym lub bakteryjnym. Dotyczy przede wszystkim osób noszących protezy, aparaty stałe, a także małych dzieci używających smoczków.

Jednakże bardzo często takie nieprawidłowości powstają na skutek obniżenia odporności oraz niedoboru witamin, głównie z grupy B, a także cynku i żelaza.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem internistą, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o konkretnym postępowaniu, aby wyleczyć całkowicie tą przypadłość. Na pewno warto wykonać podstawowe badania krwi, jak: pełną morfologię, CRP, OB, oraz określenie poziomu kwasu foliowego, żelaza i ferrytyny w surowicy krwi.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zajady

https://portal.abczdrowie.pl/co-na-zajady-przyczyny-powstawania-zajadow-witamina-b-i-c-drozdze-aloes-miod-woda-z-octem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.