Czy mogłam tym kremem zaszkodzić, wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży?

Dzień dobry, Jestem w pierwszym trymestrze ciąży, przez około 2 tygodnie używałam kremy rozjaśniającego przebarwienia ,w którego składzie jest m.in 2% kwas kojowy oraz Wit C i wyciąg z pietruszki. Przeczytałam po fakcie ,że kwas kojowy jest zakazany dla kobiet w ciąży. Czy mogłam tym zaszkodzić , wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży? Dziękuję

Lek. Paweł Szadkowski

Generalnie preparaty stosowane miejscowo (poza nielicznymi lekami, czy systemami transdermalnymi) wykazują znikome działanie ogólnoustrojowe. Na stronie Vichy natknąłem się na informację: 'Z kwasu kojowego zdecydowanie powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, bowiem w tym czasie skóra jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie tego typu kuracje.' Odradza się więc raczej stosowanie ze względu na specyficzną kondycję skóry, niż szkodliwość. Nie sądzę żeby miała pani powody do niepokoju. Sugeruję jednak żeby w przebiegu ciąży przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku czy preparatu przeanalizować możliwy wpływ na ciążę.