Czy mogłam zachorować na boreliozę?

Witam,

rok temu ukąsił mnie kleszcz, został on wyjęty w szpitalu, w całości. Po tym zdarzeniu nie wystąpił rumień, jedynie była niewielka ranka w miejscu, gdzie był kleszcz, która szybko się zagoiła. Po 6 tygodniach zrobiłam test Ellisa, gdyż okazało się, że w momencie ugryzienia byłam w ciąży. Wyniki testu: IgM - 2,22 RU/ml (normy: ujemny<16, wątpliwy 16-22, dodatni>=22) IgG - 125,83 RU/ml (normy: ujemny<16, wątpliwy 16-22, dodatni>=22). Tydzień później zrobiłam test Western-Blot, wyniki: IgM- ujemny IgG- ujemny Uspokojono mnie, że wszystko jest w porządku. Ostatnio jednak zaniepokoiłam się, czy na pewno nie jestem chora i czy nie przekazałam choroby dziecku. Nie mam żadnych objawów boreliozy, jedynie niekiedy bóle głowy lub pleców, ale wiążę to z trudami opieki nad małym dzieckiem. Dziecko również urodziło się zdrowe. Mam pytanie czy istnieje prawdopodobieństwo, że jestem chora? Czy wynik testu Western-Blot mogę uważać za zaprzeczenie choroby? Jakie jest prawdopodobieństwo, że w przypadku choroby przekazałam ją dziecku?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Negatywny wynik badania Western-Blot, zwłaszcza w przypadku przeciwciał IgM świadczących o aktywnym zakażeniu, zdecydowanie zaprzeczają, jakoby była Pani chora na boreliozę i miała kontakt z tą bakterią w tamtym czasie. Badanie to jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej wiarygodnych. Bóle pleców i głowy są zapewne spowodowane czym innym. Borelioza jest najmniej prawdopodobną przyczyną. W związku z tym, że wyniki pozwoliły praktycznie wykluczyć zakażenie nie ma szans, by zaraziło się dziecko.

Proszę być dobrej myśli i w razie nasilenia się dolegliwości zgłosić się do lekarza w celu zbadania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty