Czy mogłam zajść w ciążę, uprawiając seks bez zabezpieczenia?

Mam 17 lat, mój chłopak też 17 i współżyliśmy razem. To nie był pierwszy raz, lecz pierwszy raz bez prezerwatywy. Było to 15 stycznia (1 stycznia zaczął się okres). Lecz mój chłopak nie spuścił się do pochwy, tylko do odbytu. Z tego co było widać, sperma nie przeszła do pochwy. Czy poprzez wkładanie do pochwy penisa mogłam zajść w ciążę? Temp. mojego ciała to około 36.5. Dzisiaj jest 25 stycznia, a objawów jako takich nie mam. Tylko nabrzmiałe piersi i kiedyś takie plamki. I myślałam, że to się okres zbliżył czy coś, a tu nagle po jakimś czasie ucichło i nic nie ma. Proszę o pomoc, boję się, że jest to ciąża.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że w opisanej sytuacji szansa na zapłodnienie jest mało niewielka, ale nie całkiem zerowa. Stosunek przerywany nie jest bowiem metodą antykoncepcyjną o wysokiej skuteczności. Teoretycznie przed wytryskiem z cewki moczowej może wydostać się niewielka ilość plemników. Ryzyko, że nasienie z odbytu przedostało się do pochwy, jest natomiast rzeczywiście niewielkie, jeśli Pani tego nie czuła. Do zbliżenia doszło jednak prawdopodobnie w okresie płodnym (jeśli Pani cykle trwają ok. 28 dni). Radzę wykonać test ciążowy, jeśli miesiączka będzie się opóźniała lub pojawi się, ale będzie mniej obfita niż zwykle. Objawy ciąży pojawiają się zwykle nieco później, nie po 10 dniach od stosunku. Pani dolegliwości są raczej związane z drugą fazą cyklu, niezależnie od tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie.

Pozdrawiam serdecznie!