Czy mogłam zarazić się boreliozą?

Jestem kobietą, mam 14 lat. Na moim miejscu intymnym wyczułam dziwnego guza tzn. coś twardego! Było to czarne i twarde miało może z 5 mm pokazałam to rodzicom, mama mi to wycisnęła i znikło czy możliwe że to był kleszcz?

Znajdowało to się pod skórą, a kleszcze podobno częściowo osadzają się pod skórą, a reszta ciała wystaje! To jednak było całe pod skórą! Już tego nie mam, ale czy jest możliwość, że mogłam zarazić się boreliozą? To dla mnie bardzo ważne i się boję, proszę odpowiedzcie mi co mam zrobić!

Bardzo trudno jest jednoznacznie powiedzieć czy to był kleszcz czy coś innego. Jednak jeśli boisz się boreliozy lub innego zakażenia odkleszczowego, poproś rodziców by zabrali Cię do lekarza.

Obejrzyj również raz dziennie, wieczorem przez 2 najbliższe tygodnie dokładnie okolice miejsca, gdzie był czarny guzek; jeśli pojawi się rumień w kształcie obrączki (tz. w kolorze skóry w środku i czerwony na brzegach) oznaczać będzie to boreliozę.

Muszę Cię jednak zapewnić, że prawdopodobieństwo, że się zarazisz jest bardzo małe i nie warto się zamartwiać.