Czy mój 16-miesięczny synek rozwija się prawidłowo?

Witam. Jestem mamą 16 miesięcznego synka. Mam kilka pytań, czy normalne jest, że lubi gonić się ze mną, czy też z tatą wokół stołu, lubi wyjmować wszystko z szafek. Po za tym, jest wesoły lubi przytulać misie, jak mu sie powie przytul mamę, czy tatę to czasem przytuli tak samo buzi, musi mieć ochotę. Raczej mało mówi, mama, baba, dada ( na dziadka, tatę i smoczka jak mu wyjdzie to powie dydu), am, daj używa jak coś daje i coś chce, żeby mu podać, pokazuje palcem jak coś chce, pokazuje w książeczce, naśladuje pieska i świnkę, jak coś spadnie mówi ba, jak czegoś nie ma to mówi ma, czy to jest dużo jak na jego wiek?

Szanowna Pani, w opisie przez Panią przedstawionym nie doszukałem się żadnych cech nieprawidłowego rozwoju dziecka. Każde dziecko rozwija się indywidualnie. Serdecznie pozdrawiam

Witam Panią,
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Zmiany które następują w rozwoju innych dzieci,
nie muszą być tożsame z postępami Pani synka..
Z Pani opisu wynika, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Proszę pamiętać, że dziecko ma dopiero 16 miesięcy,
dopiero poznaje świat, a jego rozwój poznawczy zależy
przede wszystkim od tego, co Pani mu przekazuje.
Koncentrację i mowę dziecka w tym wieku rozwijamy poprzez
rozmowę z dzieckiem oraz przez wspólną zabawę,
np. oglądanie książeczek, układanie klocków, śpiewanie piosenek itd.
Proszę czytać dziecku, opowiadać, nazywać przedmioty w otoczeniu,
opowiadać i pokazywać co do czego służy, rysować z dzieckiem
(w tym wieku rysunek dziecka jest na etapie bazgrot),
malować rączkami, bawić się plasteliną, wodą, piaskiem…
Proszę zachęcać dziecko do aktywności i chwalić
za każde nowe słowo i za każde, nawet najmniejsze osiągnięcia.
Jeżeli jednak zauważa Pani cokolwiek
niepokojącego w rozwoju dziecka, należy
udać się razem z dzieckiem do lekarza pediatry
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl