Czy mój bratanek nie przejawia pewnych cech autystycznych?

Witam. Moj bratanek ma blisko 4,5, roku i nie mowi. Tzn potrafi wypowiedziec kilka bardzo prostych slow ale robi to niewyraznie. Nie potrafi zlozyc zdania, zadac pytania. Na wiele rzeczy mowi po swojemu. Nie zglasza potrzeb fizjologicznych nadal zalatwia sie w pampersa. Potrafi powiedziec kilka kolorow ale tylko po angielsku i niewyraznie. Mam wrazenie ze w wielu przypadkach omija pierwsza litere. Jego brat ma zdiagnozowany zespol Aspergera jednak maja innych ojcow. Dziecko wykonuje polecenia ale nie potrafi komunikowac sie za pomoca slow. Zastanawia mnie czy moj bratanek nie przejawia pewnych cech autystycznych? Prosze o jakies wskazowki co nalezy zrobic by poprawic jego komfort zycia. Pozdrawiam

Witam,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Psychologiczno - pedagogicznej lub u psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
zachęcam aby w pierwszej kolejności udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu przeprowadzenia diagnozy ogólnorozwojowej chłopca. Rzeczywiście pewne aspekty są nieco niepokojące, przede wszystkim fakt ciągłego używania pieluch. Należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób chłopiec się bawi, jakimi zabawkami, jak wyglądają relacje z innymi dziećmi. Aby móc poprawić komfort życia dziecka należy zdiagnozować obszary, w których potrzebuje on wsparcia.
Powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Ucieszyła mnie Pani chęć pomocy specjalistycznej, tak potrzebnej dla Pani Bratanka.

Wskazana byłaby osobista konsultacja w Poradni u pediatry prowadzącego dziecko, który zadecyduje o szczegółowej diagnostyce oraz komplementarnym i adekwatnym procesie leczenia.

Serdeczności i tylko pomyślności Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Panią
Fakt, że dziecko ma znacznie opóźniony rozwój mowy i nie zgłasza
potrzeb fizjologicznych nie jest wystarczający do stwierdzenia
czy wykluczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Poza tym nie można na portalu postawić diagnozy dziecku
nie widząc dziecka.
Diagnoza lub wykluczenie autyzmu przeprowadzana jest
przez zespół specjalistów, tzn. psychologa, logopedę, pedagoga,
psychiatrę i innych.
Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań
np.: badania laryngologiczne – w celu wykluczenia problemów
z aparatem mowy i słuchu, badania słuchu – w celu wykluczenia
problemów ze słuchem, badania neurologiczne - w celu wykluczenia
innych zaburzeń, badania genetyczne, komplet badań krwi
i moczu, przy czym również wskazane jest wykonanie
badań w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić
rzetelną diagnozę w kierunku autyzmu.
Z całą pewnością u dziecka występują zaburzenia wieku rozwoju
rozwojowego.
Należy jak najprędzej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry
lub psychologa dziecięcego, najlepiej w Poradni
Psychologiczno – Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

To ważne, że troszczy się Pani o bratanka i martwi się Pani jego rozwojem. Warto porozmawiać o tym co Pani zaobserwowała z rodzicami dziecka... może dzięki temu będą mogli spotkać się ze specjalistą i wspólnie z nim zastanowić się nad konsultacją u logopedy albo psychologa. Może znajdziecie Państwo taką poradę w najbliższej Poradni Psychologiczno_Pedagogicznej.

pozdrawiam
Anga Aleksandrowicz