Czy mój chłopak jest chory? Jak mogę mu pomóc?

Witam, Mój chłopak ma 24 lata,jesteśmy już ze sobą od prawie dwóch lat i czuje że dzieje się z nim coś niedobrego... Przed związkiem ze mną, miał dziewczynę, która go skrzywdziła i bardzo przeżył tamto rozstanie. W między czasie zachorowała mu matka na nowotwór. Prawdopodobnie nie zostało jej dużo życia. Na domiar złego jego ojciec ma problemy z alkoholem. Tak nieciekawie wygląda jego sytuacja w domu. Mój chłopak nie lubi wychodzić z domu. Najlepiej spędzał by całe dnie przed TV. Gdy już gdzieś wyjdziemy( oczywiście na moją prośbę) to jest niezadowolony że musi gdzieś wychodzić. Przeraża mnie ten fakt, bo jest młody a zachowuje się jak starszy, zmęczony życiem człowiek- brak w nim energii. Nic mu się, nigdy nie chce. Często jest znużony. Ostatnio stwierdził, że ,,nie dożyje zmarszczek''- wygląda na to że nie widzi sensu, ani celu życia a ma przecież mnie!! Mam przyszłościowe plany wobec niego.. ale nie chce, cały czas nudzić się w jego towarzystwie.. Czy on nie ma depresji? Jak mu pomóc? Ostatnio powiedziałam że ma objawy depresyjne- uznał że nie uważa się za chorego. I co ja mam zrobić? Proszę o pomoc. Maryda_g

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,
opisane objawy mogą wskazywać na depresję. Pani chłopak powinien podjąć leczenie, zwłaszcza, że sytuacja nie zapowiada się na lepszą (śmiertelnie chora mama). Musi Pani spróbować zachęcić Pani chłopaka do wizyty u psychiatry. Może łatwiej trafi Pani do niego mówiąc o swoich uczuciach, że bardzo Pani zależy na tym, aby był szczęśliwy, że źle się Pani czuje widząc, że nie jest między Wami tak dobrze jak dawniej. Może Pani poprosić  kogoś o wsparcie w takiej rozmowie, kogoś kto ma u Pani partnera autorytet. Zamiast mówić od razu o leczeniu najlepiej zacząć metodą małych kroczków od przekonania chłopaka, by zgodził się pójść wraz z Panią na konsultację do lekarza (psychiatry), który rozwieje Pani wątpliwości. Jeśli zapewni mu Pani troskę i pójście razem z nim na wizytę powinno sie udać:) życzę powodzenia, pozdrawiam