Czy mój syn może mieć autyzm?

Witam.

Jestem ojcem ponad 3-letniego Jędrusia. Dziecko na chwilę obecną jest jedynym moim dzieckiem, tzn. nie ma rodzeństwa. Jest bardzo dobrze rozwinięty ruchowo. Ma bardzo dobry słuch i "wyczucie" rytmu. Lubi się przytulać, daje "buzi". Uwielbia bajki na DVD oraz jazdę samochodem. Niestety w dalszym ciągu jest "na pampersie". Uwielbia wodę - kąpiele, prysznic, zraszacze wokół domu. Preferuje samochody jako zabawki - nie ma problemów z układaniem puzzli oraz innych układanek. Nie jest chorowitym dzieckiem. Syn nie mówi - i to jest przyczyna mojego pytania. Inne objawy niepokojące, to: - dziecko ma napady złości w sytuacjach, w których nie pozwalam mu robić akurat "wszystkiego na co ma ochotę", czasami wraz z przejawami agresji w postaci popychania mnie lub innych osób, sporadycznie w sytuacji wielkiej frustracji dziecka zaistniałą sytuacją staje przy ścianie i uderza tylną częścią głowy o ścianę, - syn nie wykonuje poleceń, tylko w sytuacji "gdy mu się chce" lub może za wykonanie polecenia otrzymać nagrodę, w moim odczuciu rozumie co się do niego mówi - i wydaje mi się, że nie są to tylko schematy, które są powtarzalne, ponieważ treść poleceń jest wieloraka, - na spacerach wokół domu i/lub poza domem (park, centrum handlowe) dziecko ucieka, nie reagując na prośby i "groźby" ze strony rodzica, - w moim odczuciu stroni od zabawy z innymi dziećmi - woli bawić się sam, Nie oczekuję 100% diagnozy, jednakże proszę poradę. Aha, od 2 miesięcy uczęszcza do przedszkola - tam również woli bawić się sam, czasami ucieka z sali.

Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Faktycznie diagnoza przez internet nie jest możliwa w 100 %. Trudno powiedzieć czy chłopczyk ma autyzm czy zachowanie nie jest wynikiem np. : braku konsekwencji w Pana działaniu wobec syna. Proponuję skontaktować się z psychologiem dziecięcym i logopedą. Psycholog podejmie się diagnozy i pokieruje, jeśli uzna to za ważne, dziecko do innych specjalistów np. do neurologa i psychiatry. Psycholog pomoże również zrozumieć potrzeby malucha w tym wieku i opracować zasady postępowania np. w uczeniu załatwiania się na nocnik, słuchania poleceń, czekania na swoją kolej itp. Natomiast logopeda zaproponuje terapię, którą powinien Pan kontynuować w domu.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Z powodu opóźnionej mowy proponowałabym wizytę u logopedy i chyba nie można z tym zwlekać.
Synek prezentuje też typowe zachowania wymuszające i tu trzeba konsekwentnego postępowania i wytyczenia granic. Nagroda za dobre zachowanie jest fajnym pomysłem i działa na niego jak widać motywująco bo wtedy wykonuje polecenia. Warto więc stosować jakiś system żetonów i nagradzanie dobrego.
Z pozdrowieniami AM