Czy mój tryb życia jest prawidłowy, czy też nie?

Ważę 63kg, mam 15 lat, jestem kobietą, 171cm wzrostu, ćwiczę jedynie na w-fach w szkole, czyli 4 h tygodniowo. Mój jadłospis: rano- (przed szkołą) jedna kanapka (chleb zwykły) z masłem często majonezem i serem, czasem też z szynką. Czasem 2 śniadanie w szkole, lecz nie zawsze ! w południe- zazwyczaj nic, ponieważ do późna bywam w szkole po południu- obiad, czyli ziemniaki, surówka i mięso wieczorem- nic. Czasem zdarzy mi się po ciężkim dniu, gdy jestem wyczerpana i się uczę zjeść tabliczkę mlecznej czekolady z orzechami. Miewam również dni kiedy w ciągu dnia muszę się zmusić do zjedzenia czegokolwiek, po prostu miewam brak apetytu. Często piję herbatę, jakieś 4 razy w tygodniu kawę rozpuszczalną z mlekiem lub cappucino. Poza tym sypiam dziennie jakieś 4, 6 h max. Dużo się uczę. Ostatnio zauważyłam, że pojawia mi się podbródek i jestem załamana, ponieważ bardzo mi to przeszkadza. Brzuch mam płaski, oczywiście tzw. "boczki" się pojawiły już jakiś czas temu. Mam umięśnione uda i łydki, lecz tyłek dosłownie jak 'galareta' i coraz większy cellulit. Teraz pytanie, co mam robić żeby pojawiający się podbródek znikł, tyłek się zmniejszył i ujędrnił? I czy mój jadłospis jest prawidłowy, czy wręcz przeciwnie? Aaa dodam jeszcze, że nie przepadam za drobiem i dziennie żyję w stresie, w zależności od sytuacji jest on krótkotrwały lub długotrwały. Już z góry dziękuję za udzieloną mi poradę!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 21,57 i znajduje się blisko 75 percentyla. Wynik ten mieści się w zakresie szerokiej normy, lecz zakres ten nazywany jest także "tendencją do nadwagi". Powinnaś unormować swój jadłospis.

Śniadanie jest u Ciebie źle dobrane, nie pojawiają się w nim świeże warzywa, jest obecny tłusty majonez. Zrezygnuj z takiego przyrządzania potraw. Śniadanie powinno składać się z mleka, płatków zbożowych (bez cukru i słodkich dodatków), warzyw, pełnoziarnistego pieczywa, chudej wędliny.
Bardzo ważne jest spożywanie II śniadania. Przygotuj sobie do szkoły jogurt naturalny, owoc, sałatkę warzywną lub kanapkę (podobną jak na I śniadanie, także z dużą ilością warzyw).

Opisany przez Ciebie obiad nie budzi większych zastrzeżeń. Jednak staraj się zastępować ziemniaki gruboziarnistą kaszą, ryżem lub pełnoziarnistym makaronem. Mięso nie powinno być smażone. Lepiej jeśli zostanie przygotowane na parze, gotowane lub duszone na wodzie. 1/2 talerza do obiadu powinny zajmować warzywa. Postaraj się także spożywać zupy przygotowane na wywarze warzywnym bez sztucznych dodatków.

Na deser możesz jeść owoce (najlepiej świeże, ale mogą być pieczone np. jabłko z cynamonem).
Kolacja powinna być niewielka, łatwostrawna, spożyta ok. 3 godzin przed snem.

Zrezygnuj z picia kawy, gdyż w Twoim wieku jest ona niewskazana. Wypłukuje magnez z organizmu, niezwykle potrzebny w stanach stresowych. Zastąp ją kawą zbożową na mleku.

Ponadto spróbuj znaleźć dodatkowe zajęcia sportowe. Aktywny sposób spędzania wolnego czasu pomoże ci wymodelować sylwetkę i pomoże w walce ze stresem.

Pozdrawiam