Czy mój wynik badania stężenia progesteronu jest normalny?

Dzień dobry, po poronieniu w 5-6 tygodniu i kilku miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę postanowiłam przez jeden cykl w miarę możliwości upewnić się czy mój organizm funkcjonuje, przynajmniej na pierwszy rzut oka, dobrze - na miarę swoich możliwości oczywiście. Moje cykle są bardzo regularne, wynoszą 28 dni. W 11 dniu cyklu byłam na USG. Endometrium 9 mm, pęcherzyk dominujący 16 mm. Testy owulacyjne również pozytywne (od 12-13 dnia). W 21 dniu poszłam na badanie progesteronu. Mój wynik to 12,6 przy normach laboratorium dla fazy lutealnej 1,2 -15,9 ng/ml.

Myślałam, że to raczej dobrze. I świadczy o prawdopodobnie przebytej owulacji. Koleżanka powiedziała mi jednak, że progesteron powinien wynosić 15, a najlepiej 20 ng/ml. W Internecie czytam to samo. Jednakże, podawana do tego norma to 1,7 do 27 ng/nmol. Czy przy normie swojego laboratorium do 15,9 również powinnam mieć wynik około 20? Jak to rozumieć? Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Progesteron, czyli potocznie zwana luteina, to żeński hormon płciowy. Wytwarza go ciałko żółte, które powstało z pęcherzyka jajnikowego po owulacji. Jeśli kobieta zaszła w ciążę, po pewnym czasie to łożysko staje się głównym producentem tego hormonu. Cykl kobiety określa się jako dwufazowy: pierwsza faza przypada na czas do owulacji, druga - po niej. W pierwszej fazie stężenie progesteronu jest dość niskie. Dopiero na około półtora doby przed jajeczkowaniem zauważyć można jego nieznaczny wzrost. Następnie z każdym kolejnym dniem cyklu stężenie progesteronu wzrasta, co ma związek z wytworzeniem się ciałka żółtego. Szczyt stężenia tego hormonu możemy zaobserwować w 7, 8 dniu po uwolnieniu komórki jajowej.

Jeśli doszło do ciąży, hormon produkowany jest nadal najpierw przez ciałko żółte, potem przez łożysko. Jeśli do ciąży nie doszło, poziom progesteronu stopniowo opada. Norma stężenia progesteronu w 7-8 dniu po owulacji to od 10 ng/ml wzwyż (do około 50 ng/ml, a w ciąży dochodzi do 250 ng/ml). Ważny jest także fakt, iż wartości poniżej 3 ng/ml oznacza, że owulacja się w ogóle nie odbyła. Ginekolodzy często informują swoje pacjentki o tym, że po owulacji poziom progesteronu powinien wynosić nie mniej niż 10.

Możliwe, iż dla Pani organizmu potrzebne jest nieco wyższe stężenie tego hormonu w krwi aniżeli ściśle określone normy. Zaznaczam, iż jest to sytuacja czysto hipotetyczna. Bez problemu można uzyskać podwyższenie stężenia, przyjmując Luteinę w postaci tabletek. Proszę także pamiętać, że w medycynie trudno jest określić ścisłe granice dla każdej pacjentki. Każdy organizm jest inny i może wymagać nieco innych wartości tego hormonu.