Czy mój wynik tk może oznaczać zmiany nowotorowe?

Witam.robilam 8miesiecy temu tomografię komputerową wynik w zakresie miąższu płuc program CAD wygenerował dwa guzki w pl lewym w seg. 6wielkosci 4mm i seg.10 2mmpiza tym płuca bez zmian ogniskowych.dzis obebralam tk kontrolne tych guzkow wynik.kilka zmian guzkowych w obu płucach po stronie prawej o przekroju 5mmpodoplucnowa na obwodzie seg 2.najwiekszy zwapniony guzek po stronie lewej o przekroju 4mm w seg 8.ilosc guzkow w obu płucach taka sama jak w poprzednim badaniu.drobne podoplucnowa zwłóknienia w szczytach płuc.nadbrzusze bez widocznych zmian.wniosek obraz zmian guzkowych stabilny.Marta 35lat.lekarz rodzinny podejrzewal astme dostałam skierowanie do pulmonologa a on skierowanie na tk klatki piersiowej.przyznam sie ze do dziś palilam papierosy.prosze mi powiedzieć czy to rak czy cos groźnego bardzo to przeżywam i boje sie.z gory Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Aby odpowiedzieć na pytanie o charakter tych guzków to należy wykonać biopsje i badanie histopatologiczne. Jeśli pulmonolog nie widzi wskazań do biopsji to należy to na razie kontrolować - zwłaszcza jeśli obraz w badaniach takich jak TK jest stabilny. Pozdrawiam.