Czy mój wzrost jest odpowiedni do wieku?

Moja siostrzenica skończyła 13 lat, teraz idzie do gimnazjum ma 147 cm wzrostu. Czy to nie jest za mało?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Najprostszy schemat obliczania przewidywanego wzrostu końcowego na podstawie wzrostu końcowego rodziców opracował Tanner. Uwzględnia on także uzależnienie od płci.

Dla chłopców: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców + 6,5cm.
Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców – 6,5cm.

Najważniejszą składową przy prognozowaniu wzrostu końcowego jest wiek kostny. Określa się go na podstawie zdjęcia RTG lewego (niedominującego) nadgarstka i analizie wieku kostnego na podstawie atlasu radiologicznego.

Trzeba pamiętać, że jest to tylko prognoza, a wzrost końcowy zależy także od wieku innych czynników (np. gospodarki hormonalnej czy stopnia odżywienia - warto zwrócić uwagę na aktualną dietę, niedobory pokarmowe składników odżywczych z pewnością nie wpłyną korzystnie na wzrost końcowy).
Wzrost siostrzenicy znajduje się na granicy 3 centyla na siatkach centylowych dla wzrostu, co oznacza, że jest niższy niż średnia dla wieku. Trzeci centyl jest uznawany za granicę normy, więc warto się zainteresować przyczyną.
Należy udać się z problemem do pediatry, który po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Warto też odnieść się do wagi (czy jest prawidłowa w stosunku do wieku i wzrostu).

Normy wzrostu i wagi wyrażone w centylach mówią, iż jeżeli parametry te są na poziomie 10 centyla, oznacza to, że 10% dzieci jest szczuplejszych, a 90% jest cięższych od badanego dziecka w danym wieku.
Pozdrawiam serdecznie!