Czy moja córka posiada cechy autystyczne?

Witam.

Moja córka ma 4 lata. Od 3 miesięcy chodzi do przedszkola. Pani dyrektor zwróciła mi dość brutalnie uwagę (i nie tylko mi, jak się okazuje, bo historię mojego dziecka zna już całe miasteczko), że Klaudia nie potrafi bawić się z dziećmi, zamiast tego woli się przepychać, „dziko” śmiać, skakać, zwracać na siebie uwagę. Jeśli się bawi, to są to układanki, malowanie, rysowanie. Nie utożsamia się z grupą, np. pani innej grupy mówi „dzieci idziemy”, to córka też idzie za wszystkimi. Jest mało komunikatywna, czasami sprawia wrażenie, jakby była nieobecna, chyba, że stanie się przy niej, złapie za rękę i zawoła. Chodzi „własnymi ścieżkami” - np. jak jest posiłek, to ona ma ochotę się bawić albo „zwiedzić” stołówkę. Nie wykonuje poleceń przedszkolanki, czasami reagując krzykiem, jeśli jej się coś nakazuje lub zabrania. Pani dyrektor powiedziała, że córka „ma swój świat” i że „to zakrawa na autyzm”. Czy tak faktycznie jest? Dodam, że jestem umówiona na wizytę u psychologa, ale chciałabym znać opinię trochę może przedwczesną...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Bardzo dobrze Pani zrobiła umawiając się z dzieckiem do psychologa:) Trudno mi jednoznacznie powiedzieć czy córeczka przejawia cechy autyzmu, czy np. zachowuje się tak, bo inaczej nie umie, co jest wynikiem braku konsekwencji w Pani postępowaniu.

Pozdrawiam i proszę o informację po konsultacji z psychologiem:)

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Bardzo dobrze, że umówiła się pani na wizytę bo dużo wniesie oraz będzie pani wiedziała jak postępować z córką.
Zwróciłaby uwagę jednak na atmosferę w przedszkolu.Co to znaczy, że o pani sytuacji wie całe miasteczko. Absolutnie nie może pani godzić się na to by wyciekały z placówki informacje o pani dziecku oraz by było ono naznaczane z powodu prezentowanych deficytów przez tego typu rozmowy.
Z pozdrowieniami AM