Czy moja nerka jest do usunięcia? Jak będzie wyglądał zabieg i leczenie?
Oto wynik USG: podczas badania USG stwierdzono, iż lewa nerka w całości jest wypełniona przez liczne torbielowate przestrzenie płynowe. Jest w niej utrwalony obraz zastoju moczu w ekstremalnie poszerzonym UKM. Prawa nerka prawidłowa. Pęcherz moczowy słabo wypełniony moczem, gładki w obrysach. W innych badaniach wyszła bardzo wysoka kreatynina. Bardzo proszę o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania
Witam!
Opisywana w badaniu ultrasonograficznym nerka wykazuje cechy nefropatii zastoinowej, ale również pozwalają rozpoznać wielotorbielowatość nerki lewej. Niestety, ale posiadam za mało danych bym mógł udzielić pełnej informacji na temat dalszej diagnostyki i przyczyny tego stanu rzeczy.
Prawidłowa wielkość i budowa potencjalnie zdrowej nerki prawej, wcale nie musi świadczyć o normie. Skoro nerka lewa jest niewydolna, to prawa kompensacyjnie powinna ulec powiększeniu, a parametr wydolności jakim jest kreatynina powinien być bliski normy.
Nie pisze Pan o tym kiedy rozpoznano chorobę i w jaki sposób. Ale mniemam, że jest to proces przewlekły.
Najbardziej prawdopodobne postępowanie w Pana sytuacji polegać będzie na pogłębieniu diagnostyki w celu wykrycia charakteru i przyczyny niewydolności nerek. Niestety, ale nerka lewa kwalifikuje się do nefrektomii, czyli jej usunięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
W związku ze znacznym podwyższeniem stężenia kreatyniny, który może świadczyć o dużym stopniu zaawansowania przewlekłej niewydolności nerek, być może w przyszłości grozić będzie dializoterapia, ewentualnie konieczność przeszczepienia nerki.
Proszę być jednak dobrej myśli. Dopóki nie ma rozpoznania - nie można być pewnym dalszego leczenia. Na pewno jest to sprawa dosyć poważna, ale nie posiadając odpowiednich informacji nie mogę dokładniej napisać jaka Pana czeka dalsza droga.
Pozdrawiam i życzę powodzenia