Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moja nerka jest do usunięcia? Jak będzie wyglądał zabieg i leczenie?

Oto wynik USG: podczas badania USG stwierdzono, iż lewa nerka w całości jest wypełniona przez liczne torbielowate przestrzenie płynowe. Jest w niej utrwalony obraz zastoju moczu w ekstremalnie poszerzonym UKM. Prawa nerka prawidłowa. Pęcherz moczowy słabo wypełniony moczem, gładki w obrysach. W innych badaniach wyszła bardzo wysoka kreatynina. Bardzo proszę o pomoc.
ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Opisywana w badaniu ultrasonograficznym nerka wykazuje cechy nefropatii zastoinowej, ale również pozwalają rozpoznać wielotorbielowatość nerki lewej. Niestety, ale posiadam za mało danych bym mógł udzielić pełnej informacji na temat dalszej diagnostyki i przyczyny tego stanu rzeczy.

Prawidłowa wielkość i budowa potencjalnie zdrowej nerki prawej, wcale nie musi świadczyć o normie. Skoro nerka lewa jest niewydolna, to prawa kompensacyjnie powinna ulec powiększeniu, a parametr wydolności jakim jest kreatynina powinien być bliski normy.

Nie pisze Pan o tym kiedy rozpoznano chorobę i w jaki sposób. Ale mniemam, że jest to proces przewlekły.

Najbardziej prawdopodobne postępowanie w Pana sytuacji polegać będzie na pogłębieniu diagnostyki w celu wykrycia charakteru i przyczyny niewydolności nerek. Niestety, ale nerka lewa kwalifikuje się do nefrektomii, czyli jej usunięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

W związku ze znacznym podwyższeniem stężenia kreatyniny, który może świadczyć o dużym stopniu zaawansowania przewlekłej niewydolności nerek, być może w przyszłości grozić będzie dializoterapia, ewentualnie konieczność przeszczepienia nerki.

Proszę być jednak dobrej myśli. Dopóki nie ma rozpoznania - nie można być pewnym dalszego leczenia. Na pewno jest to sprawa dosyć poważna, ale nie posiadając odpowiednich informacji nie mogę dokładniej napisać jaka Pana czeka dalsza droga.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy