Czy moja sytuacja wymaga pomocy psychiatry czy wystarczy konsultacja psychologiczna?

Mam 44 lata. Od miesiąca zmagam sie z problemami rodzinnymi. Mój mąż znalazł sobie bardzo absorbujące hobby i czuję się jakby przede mną uciekał. W momentach kryzysowych znika. Czuję się tak, jakby znalazł sobie kochankę, chociaż tak nie jest. Zdarza mu się wracać po pijanemu do domu. W ciągu miesiąca schudłam 5 kilo. Ciągle obawiam się przyszłości. Teraz, kiedy wyjechał (jest to zaplanowany wyjazd związany z jego hobby) i nie ma go 5 dni, to często płaczę, nic mnie nie cieszy i czuję się uwięziona pomiędzy straszną przeszłością i przerażającą przyszłością. Czy moja sytuacja wymaga pomocy psychiatry, czy wystarczy konsultacja psychologiczna?

Witam serdecznie,

Opisuje Pani objawy, które mogą być wynikiem reakcji depresyjnej na sytuację stresową (nowe hobby męża). Niestety, bez bezpośredniej rozmowy nie sposób oszacować, czy wymaga Pani leczenia przeciwdepresyjnego, czy też wsparcia ze strony psychologa. Jeżeli jest to reakcja depresyjna, najlepsze efekty przynosi połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Proponuję, po pierwsze, udanie się do lekarza w celu oceny, czy wymaga Pani leczenia farmakologicznego, a następnie w razie potrzeby, kontakt z psychologiem – w celu rozpoczęcia psychoterapii. Obniżenie nastroju może także wynikać z innych zaburzeń lub chorób, niekoniecznie o podłożu psychicznym, co także wymaga oceny.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Bez osobistej konsultacji specjalistycznej trudno byłoby zdiagnozować opisane przez Panią symptomy, dlatego wskazana byłaby konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem podjęcia ewentualnego komplementarnego leczenia.

Serdeczności i tylko pomyślności Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com