Czy moja waga jest adekwatna do wzrostu?

Do wzrostu 160 cm ważę 43 kg, mam 12 lat. Czy to dobrze? Bardzo proszę o odpowiedź.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 16,79 i znajduje się między 25 a 50 percentylem. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, wręcz idealna.

Powinnaś nauczyć się stosować dobre nawyki żywieniowe. Codziennie spożywaj ok. 5 posiłków, pamiętając o śniadaniu i II śniadaniu w szkole, zaś kolację spożywaj ok. 3 godzin przed snem. Do jadłospisu włącz pełnoziarniste produkty zbożowe, mleko i przetwory, warzywa, owoce, chude mięso i ryby. Pamiętaj o aktywności fizycznej, nie unikaj zajęć sportowych w szkole.
Ogranicz spożywanie słodyczy i słodkich gazowanych napojów oraz produktów typu fast-food.

Pozdrawiam