Czy moja waga jest prawidłowa? 170cm, 56kg.

Mam 14 lat, za 3 miesiące będę miała 15, mam 170 cm wzrostu i ważę 56 kg. Czy to dobrze, ile powinnam ważyć?
14 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W Twoim wieku przy ocenie prawidłowości wagi ciała do wzrostu należy się kierować siatkami centylowymi. Twój wzrost mieści się w okolicach 85 centyla, podczas gdy waga w granicach 60 centyla. Oznacza to niewielką rozbieżność i wskazuje na pewną niedowagę w porównaniu z rówieśnikami. Nie jest to jednak różnica mogąca powodować niepokój.

Jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy skalę BMI, na której odkładamy iloraz wagi w kilogramach przez wzrost w metrach, to Twój wynik (19,4) mieści się w normie, bliżej jej dolnej granicy, gdzie norma wynosi 18,5-25. Tak więc każda waga z zakresu 53-72 kg będzie należeć do normalnej dla Twojego wzrostu. Biorąc pod uwagę Twój wiek, Twoja waga wydaje się jak najbardziej odpowiednia.

Oceniając prawidłowość masy ciała należy wziąć pod uwagę również udział tkanki tłuszczowej i mięśni w wadze, który może bardzo fałszować suche liczby. Przy Twojej masie ciała nie ma jednak wątpliwości, że nie grozi Ci nadwaga.

Pozdrawiam serdecznie!