Czy moja waga jest prawidłowa? Jak to sprawdzić?

Witam. Mam 15 lat, jestem kobietą, mam 164 cm wzrostu i ważę 58 kg. Czy moja waga jest prawidłowa? 2 tygodnie temu ważyłam 60 kg ale zaczęłam się odchudzać ponieważ koledzy z mojej klasy bardzo mi dokuczali i mówili ze jestem gruba. Bardzo mnie to zmartwiło dlatego postanowiłam ze będę się odchudzała. Nie wiem czy to dobry wybór dlatego proszę o pomoc w określeniu czy moja waga jest prawidłowa dla mnie i czy powinnam się odchudzać czy nie. Z góry dziękuje za pomoc. Karolina

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 21,64 i znajduje się w przedziale między 75 a 90 percentylem. Twoja masa ciała jest więc prawidłowa. Nie powinnaś stosować diety odchudzającej, gdyż w tak młodym wieku bardzo łatwo o niedobory żywieniowe. Szczególnie należy omijać diety alternatywne - np. dietę dr Dukana.

Postaraj się o zdrowe odżywianie. Zrezygnuj z potraw tłustych, smażonych, produktów typu fast-food, chipsów, przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych, słodzonych gazowanych napojów. Soki owocowe zastąp wodą mineralną. Jasne pieczywo zamień na razowe/żytnie. Postaraj się zamiast płatków słodzonych cukrem/ z kakao lub innymi dodatkami spożywać płatki owsiane lub żytnie.

Bądź także aktywna. Pamiętaj, że ruch w Twoim wieku jest bardzo wskazany.

Pozdrawiam