Czy moja waga jest prawidłowa w odniesieniu do wzrostu?

Witam. Jestem dziewczyną w wieku 12 lat ,ważę 54kg i mam 164cm wzrostu. Prowadzę normalny tryb życia. Gram w piłkę, chodzę do szkoły piechotą, odżywiam się normalnie choć czasem przesadzam ze słodyczami. Na co dzień uprawiam trochę sportu min. gram w piłkę, tańczę, gimnastykuje się. Nigdy się nie odchudzałam i nie podejmowałam takiej próby. W moim rodzinie nie ma żadnej nadwagi ani otyłości. Na co dzień jem śniadanie, obiad i kolacje czasami z deserem tzn. czekolada lub baton, w weekendy podobnie. Śniadanie jem ok. godziny 10, obiad ok godziny 15 a kolacje ok godziny 19. Przy śniadaniu, obiedzie i kolacji występują średnie porcje chociaż czasami są duże, a jeśli chodzi o napoje to często pije herbatę, wodę i colę. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Pozdrawiam:)

Witaj,

Twoja waga jest w normie - na siatkach centylowych Twoje BMI (wskaźnik wagi do wzrostu) mieści się na linii 75 centyla (nadwaga zaczyna się powyżej 90 centyla).
Zachęcam Cię jednak do wprowadzenia kilku zmian w Twoim jadłospisie, dzięki czemu łatwiej Ci będzie utrzymać Twoją wagę na prawidłowym poziomie i uniknąć nadwagi:

- jedz 5 posiłków dziennie, 3 to za mało. Organizm najlepiej gospodaruje energią jeżeli dostarcza się ją co ok. 3 godziny.
- ogranicz / wyeliminuj słodycze. Pomoże Ci w tym m.in. jedzenie pełnoziarnistych produktów zbożowych tj. płatki owsiane, razowy chleb, ciemny makaron, grube kasze np. gryczana. Także większa regularność i częste posiłki - patrz punkt powyżej - pomagają w pozbyciu się ochoty na słodycze. Więcej na ten temat przeczytasz: http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii
- koniecznie wyklucz colę, która zawiera dużo cukru, kofeinę i wiele substancji chemicznych

Więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych przeczytasz:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
Bardzo dobrze, ze jesteś aktywna fizycznie. Zaleca się, aby dziennie przez minimum pół godziny być w ruchu.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Agnieszka Kuczewska