Czy moje badanie cytologiczne może oznaczać wirus brodawczaka?

Witam. Ostatnio robiłam badanie cytologiczne i piszę tam Rozpoznanie:: STWIERDZONOIEPRAWIDŁOWYCH KOMÓREK NABŁONKOWYCH. wynik : NIEPRAWIDŁOWE KOMÓRKI NABŁONKA WIELOWARSTWOWEGO PŁASKIEGO (ASC), KTÓRYCH CHATAKTER TRUDNO JEDNOZNACZNIE USTALIĆ (ASC-US) OBRAZ CYTOLOGICZNY ODPOWIADA GRUPIE III QG SYSTEMU PAPANICOALAOU. uwagi i zalecenia: Wskazana kontrola cytologiczna za 6 miesięcy. Słabe działanie estrogenne. Flora mieszana z przewagą Lactobacillus. Bardzo słaby odczyn zapalny. Obecne komórki metaplastyczne. Liczne erytrocyty. Co to może oznaczać ? Czy wynika z tego ze mam podejrzenie przedrakowe lub wirus brodawczaka ? Proszę o szybką analizę

Lek. Paweł Szadkowski

Opis podaje tylko obecność nieprawidłowych komórek o niepewnym znaczeniu, dlatego takie badanie należy powtórzyć. Wystąpienie nieprawidłowych komórek może wiązać się z infekcją wirusem HPV, ale nie ma żadnej wzmianki o tym w opisie. Wykrycie nieprawidłowych komórek może oznaczać, że te komórki z czasem (np. po wielu latach) ulegną transformacji nowotworowej, dlatego tak ważne jest wykrywanie wczesnych zmian i ich usuwanie.