Czy moje cyke się uregulują?

Witam. Mam pytanie: mam 18 lat i od 13 roku życia miesiączkuję, czyli 5 lat, lecz moje miesiączki są jakieś nieregularne: albo są na początku miesiąca, albo w połowie, albo pod koniec. Czasami to boję się, że w ciąży jestem... Proszę, odpowiedzcie mi. Czekam :)

Lek. Magdalena Kowalska

Witaj!

Cykl miesięczny trwa zazwyczaj - prawidłowo 28 dni! Czasem może trwać mniej lub więcej. W związku z tym, że cykl miesięczny rzadko trwa tyle co kalendarzowy miesiąc, kolejne miesiączki wypadają w różne dni miesiąca. Tzn. jeśli wystąpi, np. 1 lipca, kolejna wystąpi (przy założeniu 28 dniowego cyklu) 28 lipca, a następne 25 sierpnia, 22 września, 20 listopada itd. Jak widać dni i częśći miesiąca, w których występuje krwawienie, są różne.

Warto byś zgłosiła się do ginekologa na badanie i porozmawiała z nim o swoim cyklu miesięcznym. Podałaś mało informacji i mogłam coś przeoczyć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.