Czy moje dolegliwości są objawem depresji?

Witam. Na wstępie napiszę, że mam 19 lat. Moje problemy zaczęły się już w wieku15 lat. Otóż w 2 gimnazjum miałem egzamin poprawkowy z chemii. Nie zdałem go. Bardzo dobrze grałem w piłkę nożną. Odnosiłem sukcesy na zawodach. Jednak tylko w podstawówce i na początku gimnazjum.

Później zaczęło wszystko pękać. Traciłem ambicje i zainteresowania. Przypalałem co jakiś czas trawę, co jakiś czas alko... . Teraz mam 19 lat. Nie skończyłem żadnej szkoły. Straciłem znajomych, jestem sam jak palec. Mam oznaki depresji tj. miewam huśtawki nastrojów, ciągle chodzę przygnębiony - po prostu moje życie straciło sens.

Do tego cały czas o czymś myślę… Objawia się to tym, że nie potrafię się skupić na danej czynności, bo myślami jestem gdzie indziej. To samo jest gdy z kimś rozmawiam - niby konwersuję z nim, ale tak jak bym bujał w obłokach... Może wie pan/pani co to jest? Czy jest to objaw jakiejś choroby?;/

Witam serdecznie!

Przedstawione przez Pana objawy mogą wskazywać na stan depresyjny, jednak pewną diagnozę uzyska Pan tylko i wyłącznie w wyniku bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Zachęcałabym do wizyty u psychologa/psychoterapeuty, z którym będzie mógł Pan popracować nad swoją motywacją, odnaleźć sens życia i cel do którego mógłby Pan zmierzać.

Warto zastanowić się, co tak naprawdę sprawia Panu radość, w jaki sposób chciałby się Pan realizować, etc. Proszę pamiętać, że aby odnosić sukcesy trzeba ciężko pracować, czasmi wiele lat. Jeżeli dobrze grał Pan w piłkę, to proszę rozejrzeć się za jakimś klubem, w którym mógłby Pan trenować. Może Pan także kontynuować szkołę, np. w trybie wieczorowym. W nowych miejscach spotka Pan nowych ludzi i tylko od Pana reakcji bedzie zależało czy nawiąże Pan z nimi kontakt.

Pozdrawiam